Bezpieczny dom: jaki czujnik czadu wybrać? 0
Bezpieczny dom: jaki czujnik czadu wybrać?

Tlenek węgla (CO, czad) jest bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym gazem. Nie jest wykrywany przez zmysły człowieka. Obecność czadu w krwiobiegu zaburza możliwość transportowania tlenu przez krew, co prowadzi do uszkodzenia serca i mózgu.

Tlenek węgla najczęściej powstaje na skutek niepełnego spalania różnych paliw gazowych z ograniczonym dostępem powietrza. Urządzenia będące źródłem tlenku węgla to m.in.: kocioł na paliwo ciekłe lub gazowe (olej opałowy, gaz propan-butan, gaz ziemny), kocioł na paliwo stałe (drewno, węgiel, koks, torf), gazowy podgrzewacz wody, kominek, przenośny piecyk gazowy, piec kaflowy, kuchenka gazowa itp.

Możliwe przyczyny wysokiego stężenia tlenku węgla:

  • Niesprawne, nieserwisowane lub niestarannie zainstalowane urządzenia spalające paliwa; 
  • Niedrożne lub popękane kominy; 
  • Niedrożne kanały wentylacyjne lub brak odpowiedniego dopływu świeżego powietrza.

W naszej ofercie znajdują się dwa czujniki czadu, które zapewnią Państwu bezpieczeństwo. Zostały wybrane przez nas ze względu na szczególnie wysoką jakość wykonania i najlepsze na rynku sensory. Wszystkie czujniki są zgodne z normą EN 50291.

Rodzaj sensora:

Czujnik Virone DC-3 wyposażony jest w wysokiej jakości czujnik elektrochemiczny. Trwałość sensora to 10 lat. Czujnik zasygnalizuje o ewentualnej usterce sensora oraz o końcu jego żywotności. Czujnik MAXI/K-CO wyposażony jest w sensor półprzewodnikowy, charakteryzujący się dużą wytrzymałością na działanie warunków otoczenia (gazy toksyczne, para wodna, dym, opary występujące przy gotowaniu, malowaniu). Producent deklaruje 10 lat żywotności sensorów i niezmienność ich parametrów pomiarowych. Oba czujniki wyposażone są w przycisk TEST, który służy do sprawdzenia prawidłowości działania.

Montaż:

Aby czujniki zapewniły bezpieczeństwo należy je zainstalować w optymalnym miejscu: 

  • Na ścianie, na wysokości głowy: w salonie ok 150-180 cm, w sypialni 50-80 cm. Jednak nie mniej niż 30 cm od sufitu. 
  • W okolicy potencjalnego miejsca emisji CO, nie dalej niż 6 metrów; 
  • W miejscu nie osłoniętym meblami, zasłonami lub innymi przedmiotami ograniczającymi dopływ powietrza 
  • Z dala od otworów wentylacyjnych i okien

Sygnalizacja:

Oba czujniki sygnalizują przekroczenie bezpiecznego poziomu tlenku węgla akustycznie (85 dB) i optycznie (dioda).

Zasilanie:

Czujnik MAXI/K-CO zasilany jest z sieci. W przypadku jego wyboru nie musimy pilnować okresu wymiany baterii, czujnik jest zawsze włączony. Cechuje się niskim kosztem eksploatacji – pobór mocy to jedynie 1,5 W. Czujnik Virone DC-3 zasilany jest bateryjnie. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie mamy gniazdka. Czujnik wskazuje poziom naładowania baterii oraz sygnalizuje konieczność ich wymiany.

Czujniki czadu nie reagują na niebezpieczne stężenie gazów wybuchowych (np.: gazu ziemnego, propan-butan). Do wykrywania gazów palnych polecamy czujniki do gazu propan-butan: MAXI/K-GP i Orno OR-DC-631 oraz do gazu ziemnego OR-DC-614 i MAXI/K-GP.

Na wypadek pożaru należy stosować czujnik dymu.

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl