Instrukcja obsługi siateczki żarowej 1
Instrukcja obsługi siateczki żarowej

Lampki gazowe wciąż są popularne w turystyce. Niestety montaż i wypalanie siateczki żarowej nadal nastarcza klientom problemu. W poniższym artykule przedstawiamy instrukcję obsługi żarnika.

Zakładanie siatki żarowej

Sprzedawana siatka jest zapakowana w torebkę z celofanu. Siatka jest wykonana z miękkiej tkaniny, a z obu stron jest ściągnięta przewleczonym sznureczkiem azbestowym. Po wyjęciu z torebki, siatkę należy lekko rozciągnąć i nałożyć na głowicę palnika układając ją równomiernie. Z obu stron należy równo i ściśle przywiązać w rowkach na palniku. Po zawiązaniu siatka powinna być równomiernie i symetrycznie rozłożona na całym obwodzie, bez miejscowych skupień, namarszczenia i bez skośnego skręcania lub naciągnięć splotu siatki. Sznurek należy dobrze i mocno zawiązać na węzełek, końce obciąć krótko.

Uwaga! Siatka żarowa zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia. Po dotknięciu siatki należy dokładnie wymyć ręce.

Wypalanie siatki żarowej

Przed użytkowaniem lampy należy wypalić siatkę żarową. Proces ten wykonujemy tylko raz z każdym nowym żarnikiem.

Lampę nakręcić na butlę z gazem, odchylić daszek, zdjęć szkło i ułożyć starannie – ustawić siatkę żarową. Źródło ognia (polecana zapalarka) zbliżyć do siatki i równocześnie otworzyć dopływ gazu odkręcając powoli zawór butli. Siatka zapali się, na początku spala się osnowa z włókna, żółtym kopcącym płomieniem. Następnie siatka spiecze się, skurczy i przybierze owalny kształt. Wypalanie siatki trwa 10-15 minut, a potem siatka żarzy się jasnym płomieniem.

Uwaga! Po przepaleniu siatka jest bardzo krucha, nie wolno jej dotykać, a lampy narażać na wstrząsy lub uderzenia. Po wypaleniu należy zgasić lampę przez zamknięcie zaworu na butli. Ostrożnie i delikatnie (zwracając uwagę, aby nie strącić siatki) założyć węższą stroną do góry klosz i założyć daszek uważnie, aby nie uszkodzić szklanego klosza lub sprężynki daszka. Daszek powinien dociskać szkło tak, aby było nieruchome. Lampa jest gotowa do użytkowania.

Uwaga! Nie należy wypalać siatki przy założonym szkle i daszku, ponieważ nastąpi ich okopcenie i zabrudzenie.

Komentarze do wpisu (1)

5 października 2020

Dziękuję za te pomocne wskazówki. Mam pytanie dot. trwałości siatek żarowych. Czy siateczki się "zużywają", tzn. czy ich właściwości świetlne spadają wraz z okresem używania, tak że po np. 5 - 6 godz. pracy ich wydajność/ jasność spada i należy je wymienić na nowe? Czy też wymieniamy je tylko w sytuacji gdy ulegną uszkodzeniu mechanicznemu.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl