Dobór odpowiedniego reduktora 2
Dobór odpowiedniego reduktora

Dobór odpowiedniego reduktora zapewni sprawne działanie urządzenia i bezpieczeństwo jego użytkowników. Wybór odpowiedniego reduktora przysparza kłopotów wielu klientom. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Czy butle turystyczne wymagają reduktora?

To czy powinniśmy stosować reduktor czy też nie zależy od urządzenia. Jeżeli urządzenie (kuchenka, piecyk, palnik gazowy, grill) przystosowane są do zasilania gazem o niskim lub średnim ciśnieniu należy stosować reduktor bez względu czy będziemy te urządzenia zasilać z butli gazowej turystycznej czy z butli 11kg.

Jaki reduktor wybrać do butli turystycznej?

Do większości popularnych urządzeń domowych i kempingowych klienci wybierają reduktor kątowy o ciśnieniu 37mbar i przepustowości 1,5kg. Kątowa konstrukcja pozwala zaoszczędzić miejsce i chroni wąż gazowy przed załamaniem. 

W przypadku urządzeń, które potrzebują reduktora o innych parametrach do butli gazowej turystycznej można zastosować każdy inny reduktor korzystając z odpowiedniej przejściówki: redukcja lub redukcja kątowa.

Mam kuchenkę gazową, który reduktor wybrać?

Zdecydowana większość płyt i kuchenek gazowych wymaga użycia reduktora o ciśnieniu 37mbar i przepływie 1,5kg/godz. Informacje o ciśnieniu powinny znajdować się w instrukcji obsługi urządzenia oraz na tabliczce znamionowej.

Do czego służy reduktor z manometrem?

Manometr może pełnić dwie funkcje w zależności od tego gdzie jest umiejscowiony. Manometr przed reduktorem wskazuje ciśnienie w butli i powszechnie jest stosowany do wskazywania ile pozostało gazu w butli. Manometr za reduktorem wskazuje ciśnienie na wyjściu z reduktora. Reduktory wyposażone w taki manometr posiadają regulację ciśnienia.

Potrzebuję reduktor z gwintem? Czy wszystkie reduktory zakończone są króćcem na wąż?

Nie, nie wszystkie. Tylko reduktory niskiego ciśnienia zakończone są wyjściem na wąż (przy niskim ciśnieniu łączenie opaskami zaciskowymi jest w pełni bezpieczne). Reduktory średniego ciśnienia zawsze zakończone są wyjściem gwintowanym, tak aby stosować przewody wysokociśnieniowe z mechanicznie zaciśniętymi końcówkami. W ofercie posiadamy reduktory zakończone gwintemi: 1/4"L, 3/8"L, 1/2"L oraz innymi. Posiadamy również złączki redukcyjne do reduktorów, które umożliwiają podłoczenia reduktora do nietypowej instalacji. Pytania na ten temat prosimy kierować mailowo: gazinstalator@gmail.com

Co oznacza ciśnienie podane na reduktorze?

Zwykle reduktory opisane są dwoma ciśnieniami: ciśnienie na wejściu i ciśnienie na wyjściu. Pierwsze oznacza pod jakim ciśnieniem gaz musi dostać się do reduktora, aby ten sprawnie działał. W przypadku reduktorów jednostopniowych (przykręcanych bezpośrednio do butli) zwykle jest to ciśnienie 1-16bar. Z kolei ciśnienie na wyjściu oznacza pod jakim ciśnieniem gaz opuszcza reduktor i zasila urządzenie. Ciśnienie na wyjściu musi być takie samo jakiego wymaga urządzenie (wg tabliczki znamionowej) 

Jakie może być ciśnienie?

W ofercie posiadamy reduktory o ciśnieniu:

oraz reduktory o regulowanym ciśnieniu.

Co oznacza przepustowość (przepływ) reduktora?

Przepływ to ilość gazu jaka w określonym czasie przepłynie przez reduktor. Zwykle określany jest w gramach na godzinę (g/godz). Dla sprawnego funkcjonowania urządzenia przepływ reduktora nie może być mniejszy niż maksymalne zużycie gazu urządzenia (kuchenki, taboretu, pieca itp). Nie stanowi jednak problemu jeśli przepyw będzie większy niż zużycie gazu.

W naszej ofercie posiadamy reduktory o przepływie 1,5 kg/godz, 4kg/godz, 6kg/godz oraz 12 kg/godz.

Chciałbym podłączyć dwie kuchenki do jednej butli, jaki reduktor wybrać?

Po pierwsze należy w obu kuchenkach sprawdzić na jakim ciśnieniu powinny pracować. Jeżeli są to standardowe kuchenki zasilane gazem o ciśnieniu 37mbar proponujemy reduktor włoskiej firmy Reca o przepustowości 4kg/godz. Zwiększona przepustowość zapewni stabilną pracę dwóch kuchenek na raz.

Mam palnik dekarski, który reduktor wybrać?

Na początku należy sprawdzić czy owy palnik wymaga użycia reduktora. Większość palników dekarskich nie wymaga. Jeżeli reduktor jest jednak konieczny należy sprawdzić w instrukcji obsługi ciśnienie oraz zużycie gazu. Najczęściej wybieranym przez klientów reduktorem do palnikow dekarskich jest reduktor Reca z regulowanym ciśnieniem i manometrem.

Czy reduktor z regulacją ciśnienia jest uniwersalny do wszystkich urządzeń?

Nie. Reduktory z regulacją ciśnienia występują w wielu wariantach. Regulacja ciśnienia zawsze odbywa się w jakimś konkretnym zakresie. Ważne, aby urządzenie odbiorcze działo na ciśnieniu z tego zakresu.

Jak często należy wymieniać reduktor?

W zależności od marki, zaleca się wymianę reduktora co 5-7 lat.

Mój reduktor jest zepsuty, czy można go naprawić?

Nie. Reduktorów się nie naprawia. W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnego działania urządzenia należy zakupić nowy reduktor.

Niektóre reduktory wyposażone są w zawór bezpieczeństwa PRV? Co to takiego?

Zawór bezpieczeństwa PRV wbudowany jest w reduktor i atomatycznie zabezpiecza urządzenie odbiorcze przed powstaniem wysokiego ciśnienia w instalacji. Takie ciśnienie może powstać np; przez nagrzanie reduktora bądź innych części instalacji promieniami słonecznymi lub innym źródłem ciepła. W przypadku pojawienia się podwyższonego ciśnienia na wyjściu reduktora, zawór PRV w reduktorze otwiera się automatycznie i wypuszcza nadwyżkę ciśnienia na zewnątrz (do atmosfery). Po wydmuchu zawór zamyka się i reduktor podejmuje pracę na ciśnieniu nominalnym. Reduktory z zaworem PRV powinny być stosowane wszędzie tam gdzie narażone są na podgrzanie instalacji przez zmienne warunki atmosferyczne.

Przykładowe reduktory z zaworem PRV: reduktory z serii Marine, reduktor 37-50mbar
Reduktory oznakowane są symbolem PRV na tabliczce znamionowej.

Co to jest zawór bezpieczeństwa EFV?

Wbudowany w reduktor zawór bezpieczeństwa EFV automatycznie odcina wypływ gazu z reduktora, w przypadku gdy przewód gazowy jest uszkodzony. Wchodząca w skład zaworu mała kulka może powodować grzechot w przypadku wstrząśnięcia reduktorem. Jest to zjawisko normalne, które nie wskazuje na uszkodzenie reduktora.

Przykładowe reduktory z zaworem EFV: reduktor 37mbar, reduktor z manometrem
Reduktory oznakowane są symbolem EFV na tabliczce znamionowej.

 

Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach

Komentarze do wpisu (2)

8 maja 2019

Jaki reduktor zastosować do przepływowego piecyk gazowego o mocy od 7 do 20 kw?

12 czerwca 2019

Proszę sprawdzić na tabliczce znamionowej na jakim ciśnieniu powinien pracować piecyk. Wtedy dobierzemy odpowiedni reduktor.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl