Blog kategorie
Blog chmura tagów
Dobór odpowiedniego reduktora 16
Dobór odpowiedniego reduktora

Dobór odpowiedniego reduktora zapewni sprawne działanie urządzenia i bezpieczeństwo jego użytkowników. Wybór odpowiedniego reduktora przysparza kłopotów wielu klientom. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Czy butle turystyczne wymagają reduktora?

To czy powinniśmy stosować reduktor czy też nie zależy od urządzenia. Jeżeli urządzenie (kuchenka, piecyk, palnik gazowy, grill) przystosowane są do zasilania gazem o niskim lub średnim ciśnieniu należy stosować reduktor bez względu czy będziemy te urządzenia zasilać z butli gazowej turystycznej czy z butli 11kg.

Jaki reduktor wybrać do butli turystycznej?

Do większości popularnych urządzeń domowych i kempingowych klienci wybierają reduktor kątowy o ciśnieniu 37mbar i przepustowości 1,5kg. Kątowa konstrukcja pozwala zaoszczędzić miejsce i chroni wąż gazowy przed załamaniem. 

W przypadku urządzeń, które potrzebują reduktora o innych parametrach do butli gazowej turystycznej można zastosować każdy inny reduktor korzystając z odpowiedniej przejściówki: redukcja lub redukcja kątowa.

Mam kuchenkę gazową, który reduktor wybrać?

Zdecydowana większość płyt i kuchenek gazowych wymaga użycia reduktora o ciśnieniu 37mbar i przepływie 1,5kg/godz. Informacje o ciśnieniu powinny znajdować się w instrukcji obsługi urządzenia oraz na tabliczce znamionowej.

Do czego służy reduktor z manometrem?

Manometr może pełnić dwie funkcje w zależności od tego gdzie jest umiejscowiony. Manometr przed reduktorem wskazuje ciśnienie w butli i powszechnie jest stosowany do wskazywania ile pozostało gazu w butli. Manometr za reduktorem wskazuje ciśnienie na wyjściu z reduktora. Reduktory wyposażone w taki manometr posiadają regulację ciśnienia.

Potrzebuję reduktor z gwintem? Czy wszystkie reduktory zakończone są króćcem na wąż?

Nie, nie wszystkie. Tylko reduktory niskiego ciśnienia zakończone są wyjściem na wąż (przy niskim ciśnieniu łączenie opaskami zaciskowymi jest w pełni bezpieczne). Reduktory średniego ciśnienia zawsze zakończone są wyjściem gwintowanym, tak aby stosować przewody wysokociśnieniowe z mechanicznie zaciśniętymi końcówkami. W ofercie posiadamy reduktory zakończone gwintemi: 1/4"L, 3/8"L, 1/2"L oraz innymi. Posiadamy również złączki redukcyjne do reduktorów, które umożliwiają podłoczenia reduktora do nietypowej instalacji. Pytania na ten temat prosimy kierować mailowo: gazinstalator@gmail.com

Co oznacza ciśnienie podane na reduktorze?

Zwykle reduktory opisane są dwoma ciśnieniami: ciśnienie na wejściu i ciśnienie na wyjściu. Pierwsze oznacza pod jakim ciśnieniem gaz musi dostać się do reduktora, aby ten sprawnie działał. W przypadku reduktorów jednostopniowych (przykręcanych bezpośrednio do butli) zwykle jest to ciśnienie 1-16bar. Z kolei ciśnienie na wyjściu oznacza pod jakim ciśnieniem gaz opuszcza reduktor i zasila urządzenie. Ciśnienie na wyjściu musi być takie samo jakiego wymaga urządzenie (wg tabliczki znamionowej) 

Jakie może być ciśnienie?

W ofercie posiadamy reduktory o ciśnieniu:

oraz reduktory o regulowanym ciśnieniu.

Co oznacza przepustowość (przepływ) reduktora?

Przepływ to ilość gazu jaka w określonym czasie przepłynie przez reduktor. Zwykle określany jest w gramach na godzinę (g/godz). Dla sprawnego funkcjonowania urządzenia przepływ reduktora nie może być mniejszy niż maksymalne zużycie gazu urządzenia (kuchenki, taboretu, pieca itp). Nie stanowi jednak problemu jeśli przepyw będzie większy niż zużycie gazu.

W naszej ofercie posiadamy reduktory o przepływie 1,5 kg/godz, 4kg/godz, 6kg/godz oraz 12 kg/godz.

Chciałbym podłączyć dwie kuchenki do jednej butli, jaki reduktor wybrać?

Po pierwsze należy w obu kuchenkach sprawdzić na jakim ciśnieniu powinny pracować. Jeżeli są to standardowe kuchenki zasilane gazem o ciśnieniu 37mbar proponujemy reduktor włoskiej firmy Reca o przepustowości 4kg/godz. Zwiększona przepustowość zapewni stabilną pracę dwóch kuchenek na raz.

Mam palnik dekarski, który reduktor wybrać?

Na początku należy sprawdzić czy owy palnik wymaga użycia reduktora. Większość palników dekarskich nie wymaga. Jeżeli reduktor jest jednak konieczny należy sprawdzić w instrukcji obsługi ciśnienie oraz zużycie gazu. Najczęściej wybieranym przez klientów reduktorem do palnikow dekarskich jest reduktor Reca z regulowanym ciśnieniem i manometrem.

Czy reduktor z regulacją ciśnienia jest uniwersalny do wszystkich urządzeń?

Nie. Reduktory z regulacją ciśnienia występują w wielu wariantach. Regulacja ciśnienia zawsze odbywa się w jakimś konkretnym zakresie. Ważne, aby urządzenie odbiorcze działo na ciśnieniu z tego zakresu.

Jak często należy wymieniać reduktor?

W zależności od marki, zaleca się wymianę reduktora co 5-7 lat.

Mój reduktor jest zepsuty, czy można go naprawić?

Nie. Reduktorów się nie naprawia. W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnego działania urządzenia należy zakupić nowy reduktor.

Niektóre reduktory wyposażone są w zawór bezpieczeństwa PRV? Co to takiego?

Zawór bezpieczeństwa PRV wbudowany jest w reduktor i atomatycznie zabezpiecza urządzenie odbiorcze przed powstaniem wysokiego ciśnienia w instalacji. Takie ciśnienie może powstać np; przez nagrzanie reduktora bądź innych części instalacji promieniami słonecznymi lub innym źródłem ciepła. W przypadku pojawienia się podwyższonego ciśnienia na wyjściu reduktora, zawór PRV w reduktorze otwiera się automatycznie i wypuszcza nadwyżkę ciśnienia na zewnątrz (do atmosfery). Po wydmuchu zawór zamyka się i reduktor podejmuje pracę na ciśnieniu nominalnym. Reduktory z zaworem PRV powinny być stosowane wszędzie tam gdzie narażone są na podgrzanie instalacji przez zmienne warunki atmosferyczne.

Przykładowe reduktory z zaworem PRV: reduktory z serii Marine, reduktor 37-50mbar
Reduktory oznakowane są symbolem PRV na tabliczce znamionowej.

Co to jest zawór bezpieczeństwa EFV?

Wbudowany w reduktor zawór bezpieczeństwa EFV automatycznie odcina wypływ gazu z reduktora, w przypadku gdy przewód gazowy jest uszkodzony. Wchodząca w skład zaworu mała kulka może powodować grzechot w przypadku wstrząśnięcia reduktorem. Jest to zjawisko normalne, które nie wskazuje na uszkodzenie reduktora.

Przykładowe reduktory z zaworem EFV: reduktor 37mbar, reduktor z manometrem
Reduktory oznakowane są symbolem EFV na tabliczce znamionowej.

 

Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach

Komentarze do wpisu (16)

8 maja 2019

Jaki reduktor zastosować do przepływowego piecyk gazowego o mocy od 7 do 20 kw?

12 czerwca 2019

Proszę sprawdzić na tabliczce znamionowej na jakim ciśnieniu powinien pracować piecyk. Wtedy dobierzemy odpowiedni reduktor.

20 października 2019

Jakich firm należy się wystrzegać? Co myślicie o firmach cgas, bradas, geko ?

5 stycznia 2020

Witam używam bardzo często taboretu gazowego 9KW i mam problem z płomieniem. Mianowicie jeśli butla jest pełna to płomień jest niebieski a ciśnienie odpowiednie, problem zaczyna się kiedy w butli jest 1/2 gazu płomień wyraźnie traci na sile i zabarwia się na żółto w konsekwencji osmala garnek a podgrzanie garnka 70l z cieczą zajmuje przeszło 1,5 godziny. Dodam że używam reduktora 37mbar, oraz dysze mam czyściutką. Czy powinienem zmienić reduktor na 50mbar?. A może problem tkwi gdzieś indziej.? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź

15 lutego 2020

Czy zakup reduktora z zaworem EFV to przydatny zakup, czy to zbędny wydatek i lepiej kupić zwykły ? Różnica w cenie on 60zł

18 lutego 2020

Różnica w cenie reduktorów z zabezpieczeniem EFV nie jest duża, obecnie wynosi 4 zł: http://www.gaz-but.pl/pl/p/Reduktor-do-butli-gazowej-11kg-z-zaworem-bezpieczenstwa/117 Biorąc pod uwagę niewielką różnicę w cenie uważam, że warto zakupić reduktor z systemem EFV.

29 marca 2020

Zakupiłem niedawno reduktor z manometrem firmy bradas i nie pasuje do mojej butli 11 kg. Na złączu reduktora do butli wewnątrz jest taka rurka która co do zasady powinna wejść do środka zaworu butli. W moin nowym reduktorze jest ona zbyt szeroka (ma ona 7 mm podczas gdy średnica otworu w butli to ok 6 mm). Czy to oznacza że są różne standardy przyłączy do butli 11 kg?

1 kwietnia 2020

Proszę sprawdzić czy nie ma Pan butli do zasilania wózków widłowych? Butle te mają identyczny kształt - mają oznaczenie wózka widłowego lub/i napis "góra". Butle do zasilania wózków widłowych mają mniejszą średnicę otworu właśnie w tym celu żeby klienci nie mogli ich pomylić i zastosować zwykłego reduktora.

7 maja 2020

Posiadam grilla Landmann Triton z 3 palnikami reduktor fabryczny ma napisane 50 mbar a w instrukcji : Nastawiony na stałą wartość i atestowany znakiem reduktor ciśnienia, maks. 1,5 kg/h, ciśnienie robocze 30 mbar, pasujący do stosowanej butli gazowej. Chce zmienić na taki z manometrem jakie powinno być ciśnienie ?

8 maja 2020

Potrzebuje reduktor i dyszę do kuchenki gazowej (Mastercook) żeby podłączyć pod butlę turystyczną (5 i 3).

8 maja 2020

Potrzebuje reduktor i dyszę do kuchenki gazowej Mastercook żeby podłączyć do butli turystycznej (5 i 3 l).

9 maja 2020

Dzień dobry, podsyłam kilka nurtujących mnie pytań i z góry dziękuję za wyjaśnienie tematów związanych z gazem i ciśnieniami. 1- Czytałem w instrukcji że reduktor powinien pracować w poziomie lecz jak wkręcałem przejściówkę kątową do 5czy 6 litrową butlę to szybko się rozkręcała i rozszczelniała, więc podłączyłem pionową wydaje się bardziej solidna. Na allegro widziałem pełno zestawów tlenowo propan-butan z reduktorem w pionie, chyba to nie przeszkadza? 2- Czy zaworek odcinający w butli tlenowej powinien być rozkręcony na maxa? do czego on służy? 3- Dla czego niektóre palniki dekarskie mają węże z dużym gwintem jak do 11kg butli, czy można podłączać palnik bezpośrednio do butli 11kg? 4- Jaki może być efekt gdy podłączymy do palnika na tlen powietrze z agregatu np. Sherman TWL1-P? 5- Czy bezpiecznik do reduktora powinno się używać od jakiejś wielkości butli z propan butan? czy używanie go do butli 2kg jest zbędne czy nie zaszkodzi? 6- Czy agregat z 6litrowy: * wydajność 105L/min * obroty 1450 obr/min * pojemność zbiornika 6L * ciśnienie max. 8bar Zagra z palnikiem o następujących paramtrach: 4. Maksymalne zużycie gazu: 1,4 m3/ h. 5. Maksymalne zużycie powietrza: 5,5 m3/ h. Propanbutan: 500 mmWS (0,05 bar). Gaz ziemny: 220 mmmWS (0,022 bar). Gas miejski: od 80 do 120 mmWS (0,008 do 0,012). Ciśnienie powietrza: 4500-5000 mmWS (0,14 bar). CZEMU JEST NAPISANE 0,05 bar a nie 0,5 bar czy to jest błąd czy to to samo? Palnik ma pracować~10min ciągle Pozdrawiam Konrad

14 maja 2020

1. Tak, reduktor powinien pracować w poziomie. Redukcje kątowe nie powinny się rozczelniać - proszę sprawdzić stan uszczelek. 2. Butle tlenowe to nie nasza branża :) 3. To czy palnik dekarski podłączamy do butli za pomocą reduktora czy też nie zależy od palnika. Jeżeli producent wyposaża palnik w wąż z końcówką pasującą do butli 11kg to oznacza, że do prawidłowego działania reduktor nie jest potrzebny. 4. Butle tlenoweto nie nasza branża :) 5. Używanie bezbiecznika nie jest związane z wielkością butli. Można stosować przy butli 2kg. 6. 1 bar = 1000 mbar zatem 0,5 bar = 500 mbar, 0,05 bar = 50mbar

31 maja 2020

Piecyk przeplywowy opalia 20mgb jaki reduktor

19 czerwca 2020

Dzień dobry. Posiadam butlę gazową 3kg i chciałbym podłączyć do niej lodówkę oraz kuchenkę. Lodówka wymaga 37mbar natomiast kuchenka 20mbar lub 50mbar w zleżności od ustawień. Całość ma być zamontowana w kamperze i chciałbym zadbać o kwestię bezpieczeństwa. Lodówka musi chodzić 24h(również podczas jazdy).Dlatego rozmyślam nad reduktorem monocontrol cs. Szukam zestawu, który spiąłby mi te urządzenia. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

23 czerwca 2020

Pani Stefanio, Tak jak pisaliśmy powyżej, aby dobrać odpowiedni reduktor potrzebujemy znać parametry urządzenia (piecyka): ciśnienie oraz maksymalne zużycie gazu.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl